ProInterior

Dla Twego wnętrza

ProInterior | Projektowanie i aranżacja wnętrz

Wąski przedpokój

Wąski przedpokój

Długi, wąski przedpokój-korytarz jest utrapieniem wielu osób. Ustawione w nim szafy na ubrania lub półki na buty dodatkowo zwężają przejście. Ciasne i nieatrakcyjne pomieszczenie nie jest dobrą wizytówką mieszkania. Warto pomyśleć o rozwiązaniach, które poprawią nie tylko funkcjonalność, lecz także wygląd przedpokoju. Na poniższych rysunkach przedstawiam dwie propozycje rozwiązania tego probelmu w przypadku przedpokoju o wymiarach 140cm x 550cm.

Wąski przedpokój

Z wnęką: Przedpokój jest zbyt wąski, aby ustawić w nim szafę na ubrania. Zamiast szafy zaprojektowałam więc wnękę, której scianki wystają na korytarz tylko na 25cm, pozostałe 60cm chowa się w grubości ściany i sąsiednim pokoju. Wnęka-szafa może być otwarta, lub zasłaniana roletą albo żaluzją. Przy drzwiach wejściowych zaproponowałam lustro, a pod nim dwie szafki z szufladami na różne drobiazgi. Pod nimi i pod wnęką na ubrania ustawione są skrzynki-donice. Aby doświetlić posadzone w nich rośliny, pod szafką i pod wnęką na ubrania zaprojektowałam świetlówki. Alternatywnie, w donicach można również ułożyć kompozycje z suszonych kwiatów i traw. W przedpokoju zaprojektowałam podwieszany sufit, którego dwie krawędzie nie dochodzą do ścian, dzięki czemu ściany sa mocno oświetlone przez zamontowane nad sufitem lampki. Podwieszany sufit poprawia proporcje wnętrza a intensywnie oświetlona dłuższa ściana przedpokoju optycznie go poszerza.

Wąski przedpokój

Z ekranami: W tym wariancie ubrania wiesza się za ekranami zbudowanymi równolegle do dłuższych ścian przedpokoju, w odległości około 30cm od ścian. Na ekranach zamontowano uchwyty do wieszania, np. np torebki lub parasolkę. Od dołu ekrany wsparte są na wąskich szafkach z szufladami. Na przeciwnej ścianie przedpokoju zbudowano wysoką szafkę na buty, również wiszącą. Na jej drzwiach umieszczono lustro. Pod sufitem, w poprzek pomieszczenia, zamontowane są półki-pawlacze, wykonane z mlecznego pleksi w metalowych ramach. Na półkach można przechowywać różności, najlepiej w dobranych kolorem estetycznych pojemnikach. Do rozmieszczenia półek nawiązuje układ terakoty na podłodze. Podwieszane półki, pasy terkoty, i wiszące szafki - wszystko to wpływa na optyczne poszerzenie przedpokoju.

Wizualizacje do projektu wykonał Marek Panowski

Przedpokój z łukiem

Przedpokój z łukiem

Stan wyjściowy

Przedpokój z łukiem

Projekt wybrany do realizacji

W stanie wyjściowym, w mieszkaniu znajdował się długi, wąski przedpokój z wieloma drzwiami, trudny do zagospodarowania. Potrzebne było miejsce na garderobę i buty. Gospodarze byli gotowi połączyć przedpokój z przyległym pokojem dziennym. Dzięki temu mogłam zaproponować ciekawe rozwiązanie, wprowadzające do wnętrza wiele światła i optycznie powiększające przestrzeń. Po zlikwidowaniu ścian pokoju dziennego, ciąg komunikacyjny oddzielono od pokoju łukową ścianką, kryjącą niewielką garderobę. Wewnątrz garderoby zaprojektowałam pojemną szafę z płytkimi zamykanymi wnękami po bokach oraz szafki na buty, zabudowane w łukowej ściance. Od strony pokoju ścianka zawiera półkę na telewizor i inny sprzęt RTV. Dzięki takiemu rozplanowaniu przestrzeni, garderoba jest doskonale ukryta, zupełnie niewidoczna od strony pokoju dziennego, jednocześnie jest fukncjonalna - położona blisko wejścia do mieszkania, a zarazem stanowi bardzo ciekawy element architektury wnętrza. Od prawej strony pokój dzienny został połączony z kuchnią, co dodatkwo powiększa przestrzeń.